Податкова знижка. Скільки коштів можна повернути за платні освітні послуги у садочках, школах та вишах

Дата: 11.01.2022 13:17

Громадяни України, які є платниками податків, мають право отримання податкової знижки за навчання на підставах, передбачених Податковим кодексом України.

Зокрема, до податкової знижки можна включати суму коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільноїпозашкільноїзагальної середньоїпрофесійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти.

Право на податкову знижку мають члени сім'ї платника податків — батьки, чоловік або дружина, рідні або усиновлені діти (перший ступінь споріднення).

Отримати податкову знижку можуть особи, що не є суб'єктами господарювання і які протягом минулого року отримували заробітну плату, з якої стягувався податок на доходи фізичних осіб (ПДФО). При цьому розмір податкової знижки — 18% від вартості навчання з урахуванням фактичних витрат за минулий рік — не може перевищувати розмір сплаченого ПДФО.

Формою декларації передбачено окремий додаток ФЗ для здійснення розрахунку суми податку, на яку зменшуються податкові зобов’язання з ПДФО, у зв’язку із використанням права на податкову знижку. Податкову декларацію про майновий стан і доходи (податкова знижка) можна скачати тут.

Для отримання такої пільги необхідно протягом всього 2021 року подати до податкової інспекції за місцем проживання річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та пакет документів, що підтверджують суми коштів сплачених за навчання.

Пакет документів для підтвердження сум сплачених за навчання коштів

• паспорт (оригінал чи копія);
  • ідентифікаційний номер (оригінал чи копія);
  • довідка з роботи про отриманий у минулому році дохід і сплачені податки (із зазначенням загального нарахованого доходу за рік, ЄСВ, податкова соціальна пільга у разі застосування, ПДФО);
  • довідка про вартість навчання у звітному році (якщо не вказано у договорі);
  • копія свідоцтва про народження дитини (для батьків студента), копія свідоцтва про одруження (для чоловіка чи дружини студента);
  • оригінал та копію договору з навчальним закладом;
  • довідка з навчального закладу про кількість навчальних місяців у звітному році (якщо неповний навчальний рік);
  • довідка про термін навчання у навчальному закладі (якщо не вказано у договорі);
  • оригінали та копії платіжних документів, що підтверджують сплату за навчання (сплачені за останній рік).

Хто та як може отримати податкову знижку за навчання

Особа, яка зацікавлена в отриманні виплати, має відповідати наступним вимогам:

• мати громадянство України та реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП), крім випадків, коли особа через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття РНОКПП та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті;
  • не мати статусу ФОП;
  • загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не перевищує суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена на суму страхових внесків до Накопичувального пенсійного фонду загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, а у випадках передбачених законом — обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду.

Розмір податкової знижки за навчання

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року витрати Вони мають бути підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами (квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, договорами з навчальним закладом, довідкою про отримані у звітному році доходи) та документами, які підтверджують ступінь споріднення тощо.

Податкова знижка нараховується на доходи, які отримані у вигляді зарплати. При цьому сума податкової знижки не повинна перевищувати розмір заробітної плати, яку платник отримав протягом року.

Зазначимо, що ФОП не мають права на податкову знижку щодо доходів, одержаних від підприємницької діяльності, але право на податкову знижку має фізична особа—підприємець, що є найманою особою, виключно до доходів, одержаних у вигляді заробітної плати протягом звітного податкового року.

Процедура отримання податкової знижки на навчання

Щоб отримати податкову знижку, необхідно:

• заповнити та подати за місцем реєстрації декларацію про майновий стан та доходи до 31 грудня;
  • зазначити у декларації вказати суму одержаного за рік доходу у вигляді зарплати, вид понесених витрат, їх розмір і розраховану суму ПДФО до повернення.

Після отримання декларації визначається сума, що підлягає поверненню. Вона буде перерахована протягом 60 днів поштовим переказом або на банківський рахунок.

Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному році, не може перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у вигляді заробітної плати.

Важливо! Якщо платник податку до кінця року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки, таке право на наступний податковий рік не переноситься. Тобто для отримання знижки за 2021 рік необхідно подати декларацію до 31 грудня 2022 року включно.

Державним службовцям необхідно до 1 травня 2022 року подати податкову декларацію про майновий стан і доходи, отримані за 2021 рік.