Культурна дипломатія

Дата: 04.02.2022 13:41

З нагоди 30-річчя від дня встановлення дипломатичних відносин Україною та Азербайджаном 3 лютого Голова Бучанської районної державної адміністрації Микола Ляшенко взяв участь у зустрічі  офіційної делегації Азербайджану на чолі з Повноважним Послом Азербайджанської Республіки в Україні Ельмірою Ахундовою в м. Ірпінь Бучанського району.

Головним мотивом для зустрічі високих гостей став вагомий особистий внесок мешканців м. Ірпінь у зміцнення дружби народів України та Азербайджану, зокрема, у розвиток українсько-азербайджанських зв’язків в культурно-гуманітарній сфері, налагодженні тісної співпраці між навчальними закладами України та Азербайджану, підтриманні розвитку культури азербайджанського народу в м. Ірпінь Бучанського району.

Згідно розпорядження Президента Азербайджану Ільхам Алієва Повноважний та Надзвичайний Посол Азербайджанської Республіки в Україні Ельміра Ахундова нагородила Валентину Антоненко, директора Ірпінської школи № 12 ім. З. Алієвої, орденом «Дружби» Азербайджану та вручила медалі «Прогрес» заступнику директора школи Юлії Крилач та педагогині-організаторці Аллі Чумак за видатні заслуги у сфері культури та освіти між нашими народами.

Слід підкреслити, що  м. Ірпінь має теплі дружні відносини та тісно співпрацює з азербайджанською діаспорою в Україні. В  м. Ірпінь одна з центральних вулиць, парк та школа названі на честь відомої азербайджанської вченої, офтальмолога, академіка Заріфи Алієвої. В Ірпінській школі №12 учні вивчають мову і культуру азербайджанського народу, діє музей Зафіри Алієвої, підтримуються тісні зв’язки з Посольством Азербайджану в Україні.

Микола Ляшенко подякував Повноважному та Надзвичайному Послу Азербайджанської Республіки в Україні Ельмірі Ахундовій за довіру і дружбу та висловив щиру надію на подальший розвиток українсько-азербайджанських відносин не тільки в культурній і освітній сферах, а також і в двосторонньому торговельно-економічному та інвестиційному співробітництві, зокрема в Бучанському районі.

_____________________________________

On the 30th anniversary occasion of the establishment of diplomatic relations between Ukraine and Azerbaijan, on the 3-rd of February, Mykola Liashenko, Head of the Bucha district state administration in Kyiv region, took part in a meeting of the official delegation of Azerbaijan headed by the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Azerbaijan in Ukraine Elmira Akhundova in the city of Irpin, Bucha district.

The main ground for meeting the distinguished guests was the significant personal contribution of the Irpen citizens to strengthening the friendship between the peoples of Ukraine and Azerbaijan, to the development of Ukrainian-Azerbaijani relations in the cultural and humanitarian sphere, establishing close cooperation between educational institutions of Ukraine and Azerbaijan, supporting the development of the culture of both peoples in the city Irpin, Buchansky district.

According to the order of the President of Azerbaijan Ilham Aliyeva, the Plenipotentiary and Extraordinary Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Ukraine Elmira Akhundova awarded Valentyna Antonenko, director of the Irpin school No. 12 named after Zafira Aliyeva, the Order of Friendship of Azerbaijan, and presented the medals "Progress" to the deputy director of the school Julia Krylach and teacher-organizer Alla Chumak for outstanding achievements in the field of culture and education between our peoples.

It should be emphasized that Irpin has warm friendly relations and closely cooperates with the Azerbaijani diaspora in Ukraine. One of the central streets, the park, and the school in Irpin are named after the famous Azerbaijani scientist, ophthalmologist, and academician Zarifa Aliyeva. In school No. 12, schoolchildren study the language and culture of Azerbaijan, there is the museum of Zafira Aliyeva, close relations are maintaining with the Embassy of Azerbaijan in Ukraine.

Mykola Lyashenko thanked the Plenipotentiary and Extraordinary Ambassador of the Republic of Azerbaijan in Ukraine Elmira Akhundova for their trust and friendship and expressed sincere hope for further development of Ukrainian-Azerbaijani relations not only in cultural and educational spheres but also in bilateral trade, economic and investment cooperation.