І знову допомога від наших друзів! Географія допомоги розширюється і дає надію і впевненість, що перемога наближається.

Дата: 09.05.2022 12:42

За сприяння Консульство України в Салоніках / Προξενε?ο της Ουκραν?ας στη Θεσσαλον?κη Гуманітарний штаб Бучанської районної військової адміністрації Київської області отримав гуманітарну допомогу для мешканців нашого району. Після фасування люди отримають продуктові набори та побудову хімію, а також одяг та ковдри.

В існуючих нині в Україні умовах значна кількість українських сімей потребує захисту і допомоги, і таку допомогу нам надають наші друзі, партнери, волонтери і народи цивілізованого світу, зокрема Греція. Щиро вдячний кожному, хто долучився до підтримки і допомоги України. Я високо ціную і вдячний кожній людині, яка допомагає і відчуває наш біль.

Також висловлюю щиру подяку Благодійний Фонд "За Україну" та Благодійний фонд "Лінія життя" за вашу роботу, за підтримку, яку ви надали нашому району, за вашу віру і самопожертву.

????????Разом переможемо!

Слава Україні! ????????????????????????

Ελευθερ?α ? Θ?νατος!????????????????????????

And again help from our friends! The geography of aid is expanding and gives hope and confidence that victory is near.

With the assistance of the Consulate of Ukraine in Thessaloniki, the Humanitarian Office of the Buchanskyi District Military Administration of the Kyiv Region received humanitarian aid for the residents of our district. After packing, people will receive product sets and personal hygiene products, as well as clothes and blankets.

In the current conditions in Ukraine, a significant number of Ukrainian families need protection and support, and such aid is provided by our friends, partners, volunteers and peoples of the civilized world, including Greece. I am sincerely grateful to everyone who joined the support and assistance of Ukraine. I appreciate and thank every person who helps and feels our pain.

I also express my sincere gratitude to the Charitable Foundation "For Ukraine" and the Charitable Foundation "Line of Life" for your work, for the support you have provided to our district, for your faith and self-sacrifice.

Let's win together!

Glory to Ukraine!