Охорона лісів від незаконних рубок

Дата: 10.01.2023 14:16
Кількість переглядів: 150

Незаконні рубки – це заготівля деревини без спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (лісорубний квиток).

Причини виникнення незаконних рубок:

- соціальна – низький рівень соціально-економічного розвитку сільських регіонів (високий рівень безробіття серед населення, яке здійснює заготівлю дров’яної деревини для задоволення життєво необхідних потреб, низькі заробітні плати, низька інвестиційна активність тощо);

- економічна – отримання швидкої вигоди окремими громадянами або організованими групами, що здійснюють заготівлю крупномірних та цінних сортиментів деревини для переробки або комерційного продажу. Головним споживачем такої деревини є лісопильні об’єкти (пилорами), що діють за межами чинного законодавства.

Циклічний характер випадків скоєння незаконних рубок нерозривно пов'язаний з піднесенням або спадами рівнів економічної активності в Україні.

Одним з основних засобів протидії незаконній рубці лісу та незаконному обігу деревини, окрім контролю зі сторони правоохоронних органів, залишається громадський контроль за використанням лісових ресурсів.

Заходи з організації спільного патрулювання лісів державною лісовою охороною, представниками Національної поліції, органів самоорганізації населення та громадських інспекторів з охорони довкілля в складі мобільних рейдових груп дозволяє оперативно реагувати на факти незаконної рубки дерев і чагарників, у затриманні підозрюваних осіб, тимчасовому вилученні транспортних засобів і предметів злочинних посягань.

Так, за результатами роботи мобільних рейдових груп за 9 місяців поточного року за статтею 65 КУпАП притягнено до відповідальності 999 лісопорушників на загальну суму 535,9 тис. грн адмінштрафів, вилучено у визначеному законодавством порядку 31 транспортний засіб, 32 одиниці знарядь правопорушень.

Ключову роль у забезпеченні належної охорони лісів відіграють мобільні рейдові групи, які створені в кожному державному лісогосподарському підприємстві.

Та в умовах повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України за підтримки республіки білорусь, окремі лісогосподарські підприємства тимчасово призупинили свою діяльність із-за проведення бойових дій на їх територіях, а також окремі з яких перебувають під тимчасовим контролем військових формувань російської федерації.

Відповідно, наразі відсутня інформація щодо поточної ситуації в лісах Держлісагентства Донецької, Луганської, Херсонської областей, частково наявна щодо ситуації в Запорізькій та Миколаївській областях.

За оперативними даними станом на 01.10.2022 в лісах Держлісагентства функціонує 631 постійно діюча мобільна рейдова група (за виключенням даних трьох областей, а двох частково), в складі 2,3 тис. осіб, з яких 1,9 тис (80,4%) становить державна лісова охорона.

В склад мобільних рейдових груп також включено 308 (13,2%) працівників поліції, 19 (0,8%) представників органів самоорганізації населення, 6 (0,3%) громадських інспекторів з довкілля. Члени природоохоронних громадських організацій в складі цих груп відсутні.

Зусиллями мобільних рейдових груп проведено 21,3 тис. рейдів, складено майже 2,0 тис. адмінпротоколів на загальну суму 975,2 тис. грн адмінштрафів.

Для покращення вивезення лісопродукції, з метою економії палива та ефективного використання автотранспорту підприємствами галузі запроваджено встановлення GPS-трекерів. Наразі такою системою оснащено 570 лісовозних автомобілів (33,1% від загальної кількості).

За 9 місяців 2022 року виявлено 2226 випадків незаконного вирубування дерев, обсягом 14,75 тис. куб. м деревини, чим заподіяно шкоди на загальну суму 125,8 млн грн, добровільно оплачена шкода, що заподіяна лісу, в 1297 випадках на суму 6,3 млн гривень.

Найбільше незаконно вирубаних дерев (за обсягом) встановлено у Дніпропетровській (6416 куб. м), Закарпатській (2083 куб. м) та Київській (1665 куб. м) областях.

Найбільші розміри шкоди від незаконного вирубування дерев заподіяно у Дніпропетровській (44,7 млн грн), Закарпатській (19,5 млн грн) та Київській (14,2 млн грн) областях.

Державне агенство лісових ресурсів України

https://forest.gov.ua/napryamki-diyalnosti/lisove-gospodarstvo/ohorona-i-zahist-lisiv/ohorona-lisiv-vid-nezakonnih-rubok


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень